Charlie İş Başında - Charlie Bartlett

25 Mart 2008 Salı


Filmde, varlıklı lise öğrencisinin banyo koltuğu psikiyatrisine dönüşen baskını modern dünyanın yalnızlığa, endişeye ve ikiyüzlülüğüne karşı yapılan komik, zeki ve duygusal tek kişilik bir mücadeleye dönüşüyor.
“Charlie Bartlett”, aralarında “Meet the Parents” ve “Austin Powers” serisinin de bulunduğu pekçok gişe başarısı olan filmde Jay Roach’la birlikte işbirliği yaparak dünya çapında bir film editörü olan Jon Poll’un ilk yönetmenlik ve yazar Gustin Nash’in de ilk senaristlik deneyimi. Anton Yelchin, Robert Downey Jr, Hope Davis ile Kat Dennings’in oynadığı film, bir Prozak dönemi komedisi…
Gittiği her okuldan kovulan Charlie Bartlett’ı Alton Yelchin (“Alpha Dog”) canlandırıyor. Devlet okuluna gitmeye başlayınca, yumruk yemiş gibi olur. Ama Charlie etrafını saran çocukların gizlice umutsuz bir ihtiyaç halinde olduklarını keşfettiğinde, girişimci ruhu işi ele alır. Erkekler tuvaletine doktor tabelasını asan Charlie okul arkadaşlarının özel itiraflarını dinleyen, kendi psikiyatrist seanslarında kendisine verilen ilaçları arkadaşlarına vermek gibi akılsızca bir karar alan, gizli ve tabii ki reşit olmayan bir deli doktoruna dönüşür. Bu arada, evde, tatlı ama fazlasıyla ezilmiş annesi Marilyn’le (Hope Davis) kaçınılmaz bir ihtilafa girmemek için kendini uzak tutuyor.
Sonra, Charlie Bartlett en büyük hatasını yapıyor: sürekli peşinde olan, giderek inancını yitiren okul müdürünün (Robert Downey Jr.) güzel ve cesur kızına (Kat Dennings) aşık olur. Charlie Bartlett’ın dünyası ve acemi psikiyatristlik oyunu çözülünce, bir fark yaratmak için ilaç dağıtmaktan çok daha başka şeylerin olduğunu keşfetmeye başlar.
Yönetmen: Jon PollOyuncular: Robert Downey Jr., Hope Davis, Anton Yelchin,Senaryo: Gustin NashTür: Dram-KomediYapım yılı: 2007Ülke: ABDDağıtımcı: Pinema Film

0 yorum: