Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi

25 Mart 2008 Salı


Barker, Sweeney Todd kimliğine bürünerek Bayan Lovett’ın pastanesinin üzerindeki, eskiden kendine ait olan berber dükkanına geri döner. Amacı,Beadle Bamford’la birlikte kendisini uydurma bir suçla uzaklara gönderen Yargıç Turpin’i gözlemektir.

Tim Burton ile Johnny Depp, yeni drama-gerilim “Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi”nde bir araya geldi. Efsanevi söz yazarı-besteci Stephen Sondheim’ın ödüllü müzikal başyapıtına dayanan film, zorlayıcı ve orijinal bir vizyona sahip.

Depp, haksız yere hapse gönderilen, ve sadece bu acımasız ceza için değil, karısı ile kızına olanların üzücü sonuçları için de intikam yemini eden Benjamin Barker’ı, Helena Bonham Carter ise onun saplantılı ölçüde kararlı suç ortağı Bayan Nellie Lovett’ı canlandırıyor.

Barker, Sweeney Todd kimliğine bürünerek Bayan Lovett’ın pastanesinin üzerindeki, eskiden kendine ait olan berber dükkanına geri döner. Amacı, karısı Lucy’yi ve küçük kızını ondan çalmak için alçak yardımcısı Beadle Bamford’la (Timothy Spall) birlikte kendisini uydurma bir suçla uzaklara gönderen Yargıç Turpin’i (Alan Rickman) gözlemektir.

Bayan Lovett, Barker’a, Yargıç Turpin tarafından iğfal edilen karısının kendisini zehirlediğini söyler. Bu arada, rakibi olan gösterişli İtalyan berber Pirelli (Sacha Baron Cohen), Barker’ı kimliğini ifşa etmekle tehdit edince, Barker onu boğazını keserek öldürür. Cesetle ne yapacağını bilemezken, Bayan Lovett bu krizi, sallantıda olan işini kurtarmak için çözüm olarak görür ve turtalarını insan etiyle doldurmayı önerir.

Sweeney, yargıcın gözlerini Johanna’ya (Jayne Wisener), yani Sweeney’nin ergenlik çağına gelmiş kızına diktiğini fark eder. Yargıç, Johanna’nın vesayetini elinde tutmaktadır. Evde hapis hayatı yaşayan Johanna bir gün Sweeney’yi denizden kurtarmış olan genç denizci Anthony (Jamie Campbell Bower) tarafından fark edilir. Genç kıza delice aşık olan Anthony onu kurtarıp evlenmeye yemin eder.

Bu arada, Bayan Lovett’ın turtaları çok geçmeden Londra’da dillere destan olur ve satış patlaması yapar. Bayan Lovett saygınlık kazanmayı ve Sweeney’yle evlenip deniz kenarında yaşamayı düşlemektedir. Yanlarında, evlatlık olarak alacağı, Pirelli’nin eski asistanı Toby de (Edward Sanders) olacaktır.

Fakat Sweeney’nin aklında intikamdan başka bir şey yoktur; başka herkes ya da her şeye zarar verecek olsa da.

YAPIMDAN NOTLAR
Başrollerini Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall ve Sacha Baron Cohen’in paylaştığı filmi Tim Burton yönetti. John Logan’ın senaryosunu kaleme aldığı yapımdaki şarkıların söz ve müzikleri Stephen Sondheim’a ait. Film, Stephen Sondheim ve Hugh Wheeler’nın Christopher Bond imzalı “Sweeney Todd”dan uyarladıkları, Tony ödüllü müzikal “Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi”ne dayanıyor.

Filmin yapımcıları Richard D. Zanuck, Walter Parkes, Laurie MacDonald ve John Logan, yönetici yapımcısı Patrick McCormick, ortak yapımcısı ise Katterli Frauenfelder. Görüntü yönetimini ASC’den Dariusz Wolski’nin üstlendiği “Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi”nin yapım tasarımı Dante Ferretti, kurgusu A.C.E.’den Chris Lebenzon, kostüm tasarımı Colleen Atwood’un imzasını taşıyor.

KÜNYE
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp, Helena Carter
Senaryo: John Logan, Stephen Sondheim, Hugh Wheeler
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu
Dil: Altyazılı
Süre: 106 dk.

0 yorum: